W sprzedaży jest już kolejny, 15. numer Przeglądu historyczno-kulturalnego Wadoviana, wydawanego przez Wadowickie Centrum Kultury. Nasze czasopismo przeszło gruntowną reorganizację, w związku z rozpoczętymi przez redakcję staraniami w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego o uzyskanie wpisu na listę naukowych publikacji punktowanych. Dzięki temu publikowane na łamach Wadovian artykuły będą zaliczane do dorobku naukowego ich autorów.
Powołaliśmy Radę Naukową, która zapewni wysoki poziom merytoryczny rocznika. W jej skład weszli: prof. dr hab. Tadeusz Bujnicki, prof. dr hab. Henryk Czubała, o. dr hab. Czesław Gil OCD oraz dr hab. Zdzisław Zblewski. Redakcja wspólnie z Radą Naukową sprecyzowała zakres tematyczny tekstów publikowanych w naszym czasopiśmie. Na łamach Wadovian będą więc ukazywać się artykuły o tematyce historycznej, kulturalnej i społecznej, geograficzny ich zasięg będzie obejmował jednostkę administracyjną, do której w opisywanym momencie dziejów należały Wadowice.
Zmianie uległa konstrukcja czasopisma. Od 2012 r. Wadoviana składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera rozprawy i artykuły, które spełniają wymogi artykułów naukowych i uzyskały pozytywną opinię dwóch zewnętrznych recenzentów. W numerze 15 teksty recenzowali: ks. prof. dr hab. Andrzej Bruździński, dr Tomasz Graff, dr Krzysztof Koźbiał, dr Paweł Krokosz, o. dr Maciej Sadowski CSsR oraz dr Przemysław Wywiał.
Druga część Wadovian – Miscellanea, składa się z kilku działów. W Pro Memoria znajdują się artykuły prezentujące sylwetki znanych mieszkańców Wadowic i z miastem związanych – zarówno zmarłych niedawno, jak i postaci z minionych wieków. Wspomnienia to forum dla wadowiczan, którzy na tle dziejów miasta przedstawiają swoje przeżycia z dalszej i bliższej przeszłości. W Wydarzeniach relacjonujemy najważniejsze projekty i działania kulturalne, odbywające się w ostatnim roku. Nowy dział – Bibliografia, zawiera krótkie notki o publikacjach dotyczących Wadowic i okolicy, jakie znalazły się na rynku księgarskim od ostatniego numeru.
W najnowszym numerze czytelnik znajdzie m.in. przyczynek do historii wadowickich nazaretanek autorstwa s. Danuty Kozieł, archiwistki Krakowskiej Prowincji Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu oraz dzieje wadowickiego garnizonu wojskowego w pierwszych miesiącach niepodległości, które, w oparciu o dokumenty Centralnego Archiwum Wojskowego, przybliżył Michał Siwiec-Cielebon. Kilka artykułów poświęconych jest sylwetkom wadowiczan. Dr Konrad Meus przybliżył zapomnianą dziś postać barona Józefa Bauma Ritter von Appelshofen, rozpoczynając tym samym cykl artykułów poświęconych założycielom nowoczesnych Wadowic. Marcin Witkowski przypomniał postać Józefa Putka, kontrowersyjnego polityka, działacza ludowego i pisarza. Ten sam autor przedstawił także sylwetki dwóch innych, niedawno zmarłych wadowiczan – ks. dra Czesława Skowrona oraz sportowca i działacza wadowickiej Solidarności Józefa Zemana. W związku z aresztowaniem ks. Skowrona przez UB i uwięzieniem na Montelupich, w biogramie kapłana autor poświecił nieco więcej miejsca procesowi kurii krakowskiej. Z kolei dr Tomasz Graff w swych archiwalnych i bibliotecznych poszukiwaniach odnalazł kolejnego zapomnianego wadowiczanina – doktora świętej teologii, augustianina Pawła Vois Wadowitę – postać w XVII w. znaną nie tylko w Polsce ale i w Europie.
Swoje młodzieńcze lata w mieście wspominają prof. Janusz Kotlarczyk i Tomasz Maczuga.
Publikacje można zakupić w: Muzeum Miejskim, sekretariacie WCK, kasie kina Centrum oraz wadowickich księgarniach.