Tegoroczna Noc Muzeów, na którą zaprosiliśmy w sobotę 16 maja, odbyła się w klimacie kinowo-filmowym. Nie przez przypadek bo w 2015 r. przypada 100. rocznica pierwszego wadowickiego seansu filmowego w kinoteatrze Teofila Wysogląda. W wydarzeniach, które zaproponowaliśmy w tym roku uczestniczyło kilkaset osób. Rozpoczęliśmy od spotkania z reżyserem, scenarzystą, historykiem kina a przede wszystkim krytykiem filmowym Stanisławem Janickim, znanym z popularnego programu „W starym kinie”.
Gość opowiadał o początkach kina i arcydziełach przedwojennej kinematografii, w tym włoskiej historycznej megaprodukcji (jak na warunki przedwojenne oczywiście) pt. „Quo Vadis”, tej samej, która została pokazana jako pierwszy wyświetlony w Wadowicach film. Głównym punktem programu, który w ogrodzie przy Kościelnej zgromadził blisko setkę osób był niemiecki film niemy z 1918 r. pt. „Mania”, w którym tytułową rolę zagrała pochodząca z Polski aktorka Pola Negri. Filmowi towarzyszyła muzyka grana na żywo przez zespół etno-folkowy „Czerwie”.
Dopełnieniem kinowo-filmowej Nocy Muzeów była okolicznościowa ekspozycja w Muzeum Miejskim, na której opowiedzieliśmy o dziejach wadowickiego srebrnego ekranu – od kinoteatru Wysogląda po kino „Centrum” działające przy Wadowickim Centrum Kultury. Pokazaliśmy też urządzenia do projekcji, taśmy filmowe, sklejarki, nawijarki… jednym słowem wszystko co było przed laty niezbędne do przygotowania i projekcji filmów. Na techniczne pytania odpowiadał kinooperator kina „Centrum” Dariusz Domaszewicz. Tradycyjnie do północy można było bezpłatnie zwiedzać stałą wystawę w muzeum – „Wadowice – miasto, w którym wszystko się zaczęło”.
Noc Muzeów 2015 r. otwarła jednocześnie cały cykl wydarzeń związanych z obchodami jubileuszu wadowickiego kina. Ze szczegółami kolejnych imprez można będzie zapoznać się na stronie wadowickiekino.pl.