W sobotę 12 września w klasztorze OO. karmelitów bosych w Wadowicach zmarł w wieku 81 lat dr hab. O. Honorat Czesław Gil, historyk Kościoła i Karmelu Terezjańskiego w Polsce, badacz dziejów Wadowic, bliski współpracownik redakcji i członek Rady Naukowej „Wadovianów”.
Czesław Gil urodził się 11 października 1934 r. w Kidałowicach koło Jarosławia na Podkarpaciu. Śluby zakonne złożył w Czernej w 1952 r. przyjmując imię zakonne Honorat od św. Teresy a święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie w maju 1959 r. Studiował historię Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1962 r. otrzymał tytuł magistra, następnie na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego a w roku 1968 uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie historii Kościoła na KUL. W 1991 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego z historii Kościoła czasów najnowszych na Papieskiej Akademii Teologicznej (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II) w Krakowie. Sam także był wykładowcą historii Kościoła i dziejów zakonu w Wyższym Seminarium Duchownym Karmelitów Bosych w Krakowie.
Efektem Jego pracy naukowej, której bazą były szczegółowe kwerendy w archiwach kościelnych i zakonnych, były liczne publikacje z zakresu historii zakonu, w tym pierwszego polskiego zarysu jego dziejów, historii karmelitów w Wadowicach, kultu św. Józefa i życia religijnego w mieście w dwudziestoleciu międzywojennym. Dorobek naukowy o. Honorata obejmuje ponad setkę publikacji, w tym obszerną biografię św. o. Rafała Kalinowskiego, oraz edycję źródeł, m.in. kronik klasztoru wadowickiego (więcej).
Całe swoje życie zakonne o. Honorat związał z wadowickim Karmelem. Był nauczycielem historii w tutejszym Niższym Seminarium Duchownym, opiekunem klasztornego archiwum a przez pewien czas także podprzeorem. Był zaangażowany w proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny o. Rafała Kalinowskiego, który był mu szczególnie bliski. Współpracował z Postulacją Generalną Zakonu a w procesie kanonizacyjnym pierwszego przeora wadowickiego Karmelu był wicepostulatorem. Tą samą funkcję pełnił w procesie beatyfikacyjnym O. Alfonsa Marii Mazurka. Przewodniczył Komisji Historycznej (2007-2009) w dochodzeniu diecezjalnym dotyczącym beatyfikacji i kanonizacji karmelitanki bosej sł. b. Teresy od Jezusa (Marianny Marchockiej).
Żyjąc i pracując w klasztorze 'Na Górce’ o. Honorat zaangażował się także aktywnie w propagowanie historii Wadowic. Oprócz artykułów o życiu religijnym, społecznym i kulturalnym miasta, przede wszystkim w okresie dwudziestolecia międzywojennego, był autorem tekstów do albumu 'Wadowice. Kartki z rodzinnego albumu’, który ukazał się nakładem Wadowickiego Centrum Kultury w 2009 r. Od lat związany był z redakcją 'Wadovianów. Przeglądu historyczno-kulturalnego’ a po reorganizacji pisma w rocznik naukowy został członkiem jego Rady Naukowej. Zawsze był gotowy służyć radą i pomocą, mimo coraz słabszego zdrowia jeszcze w sierpniu opiniował artykuły skierowane do teki redakcyjnej rocznika.
O. Honorat Gil został pochowany w kwaterze OO. karmelitów na wadowickim cmentarzu parafialnym.