Szanowni Państwo,
ukazał się kolejny, osiemnasty numer rocznika ”Wadoviana”. Od dzisiaj jest dostępny online natomiast od Nowego Roku w księgarniach i biurze Muzeum Miejskiego będzie można zakupić jego drukowaną wersję.
Nasze pismo stale ugruntowuje swoją pozycję w środowisku naukowym o czym najlepiej świadczą nowe nazwiska publikujących autorów. W 2015 r. ”Wadoviana”, od dwóch lat znajdujące się na ministerialnej liście czasopism naukowych, otrzymały 4 punkty stając się jednym z najwyżej punktowanych pism regionalistycznych w Polsce. Rocznik wpisany został także do prestiżowej bazy czasopism CEJSH (The Central European Journal of Social Sciences and Humanities), indeksowany jest również w innych humanistycznych bazach naukowych – Index Copernicus Journal Master List oraz BazHum.
Sukcesy mijającego roku pozostały jednak w cieniu niepowetowanej straty jaką poniosły ”Wadoviana”. W karmelitańskim klasztorze ”na Górce” 12 września zmarł o. dr hab. Honorat Czesław Gil, członek Rady Naukowej pisma i długoletni współpracownik redakcji. Nasze pismo straciło wyjątkowego doradcę i przyjaciela a Wadowice zasłużonego badacza dziejów miasta i historii wadowickiej wspólnoty karmelitańskiej. Artykuł Jemu poświęcony otwiera numer.
Teksty, które wpłynęły do teki redakcyjnej recenzowało w tym roku piętnastu recenzentów, m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz pracownicy krakowskiego i katowickiego IPN. Po ich surowej ocenie do publikacji skierowaliśmy sześć rozpraw.
Tematyka artykułów, zarówno rozpraw jak i tekstów nierecenzowanych, jest w tym roku bardzo zróżnicowana. Na łamach rocznika Czytelnik znajdzie nie tylko interesujące szczegóły funkcjonowania wadowickiego Sądu Obwodowego końca XIX w. czy biografię galicyjskiego posła Ludwika Dobiji ale także edycję tekstów źródłowych dotyczących ojca Marcina Wadowity czy relację z gaszenia pożaru w andrychowskiej fabryce ”Bracia Czeczowiczka” w 1945 r. Na uwagę zasługują artykuły z działu ”Miscellanea”, a wśród nich szczególnie tekst Andrzeja Kotowieckiego o wadowickich wodociągach miejskich, których mapę załączyliśmy do niniejszego numeru. Na kartach ”Wadovianów”, wzorem lat ubiegłych znalazły się także wadowickie i okołowadowickie bibliografie za rok bieżący i 2007.
Serdecznie zapraszamy do lektury.