Z okazji 75. rocznicy śmierci Emila Zegadłowicza Wadowickie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z redaktorami i autorami książki ”Emil Zegadłowicz daleki i bliski”, które odbędzie się w czwartek 25 lutego 2016 r. o godzinie 17.30 w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury.
Literaturoznawcy i historycy literatury z Uniwersytetów: Jagiellońskiego, Pedagogicznego, Rzeszowskiego oraz Śląskiego opowiedzą jak dzisiaj czytać autora ”Powsinóg beskidzkich” i ”Zmór” i na ile aktualna jest problematyka poruszanych przez gorzeńskiego pisarza tematów. Opowiedzą skąd wzięła się ich fascynacja poetą, który w ciągu swej blisko 32-letniej pracy twórczej przeszedł tak wielką artystyczną przemianę – od sławiącego piękno Beskidu i rozmiłowanego w ludowości autora ”Kolędziołek beskidzkich” po zbuntowanego pisarza łamiącego tabu we ”Wrzosach” i ”Motorach”. Zaproszeni goście przedstawią też inny, mniej znany obraz Zegadłowicza – jego zamiłowanie do sztuki i mecenat jakim objął spore grono artystów – począwszy od świątkarza Jędrzeja Wowry z Gorzenia Górnego po wadowickich rzeźbiarzy – Wincentego Bałysa i Franciszka Suknarowskiego.
Swego rodzaju zapowiedzą spotkania niech będą słowa redaktorów tomu artykułów i studiów jakie złożyły się na publikację ”Emil Zegadłowicz daleki i bliski”, pokłosia konferencji, która odbyła się w hotelu ”Młyn Jacka” w dniach 17-18 kwietnia 2012 r. zatytułowanej ”Emil Zegadłowicz. Pisarz i mecenas sztuki”:
Zegadłowicz jako pisarz ”daleki” rysuje się w coraz odleglejszej perspektywie naturalnego dystansu czasowego, gdyż nawiązywał formą liryczną do wątków i światopoglądu Młodej Polski. W prozie z kolei, którą można umieścić w nurcie wspomnieniowych mitów o dzieciństwie i / lub młodości, w nurcie społecznym (czy wizjonersko-społecznym) problematyka tekstów powieściowych Zegadłowicza oddala się w obrębie procesu historycznoliterackiego wraz z całością dwudziestolecia 1918 – 1939. [- -] Jednocześnie szereg składników pisarstwa Zegadłowicza daje się odnieść do tak różnej od dwudziestolecia współczesności. Będą to ślady ”bliskich” relacji z problemem społecznego rozwarstwienia, które nie uległo zniwelowaniu w warunkach państwa demokratycznego. [- -] Zaangażowanie autora Martwego morza… w walkę z nierównością ekonomiczną, generującą różnice polityczne, kulturowe, mentalne, stanowi formę sprzeciwu wobec zawsze istniejących, choć nie zawsze w widoczny sposób eksponowanych zagrożeń – [- -] (Emil Zegadłowicz daleki i bliski, red. H. Czubała, K. Kłosiński, K. Latawiec, W. Próchnicki, Katowice 2015, s. 11-12).