W wadowickim Muzeum Miejskim zakończyła się pierwsza od śmierci artysty rzeźbiarza Józefa Jury (1889-1978) monograficzna wystawa jego dzieł. Od 26 czerwca do 18 września 2016 r. w sali ekspozycyjno-edukacyjnej przy ul. Kościelnej 4 można było obejrzeć ekspozycję przypominającą postać i twórczość tego nietuzinkowego rzeźbiarza, który w swoim dorobku miał wiele znakomitych figur, pomników, ołtarzy, popiersi, płaskorzeźb, portretów, pamiątkowych tablic i rzeźb cmentarnych. W historii Wadowic zapisał się m.in.: jako autor ”Ostatniej Wieczerzy” wg Leonarda da Vinci, znajdującej się w mensie ołtarza głównego w kościele pw. Ofiarowania NMP, twórca popiersia św. o Rafała Kalinowskiego w klasztorze Ojców Karmelitów Bosych oraz pomnika Poległych Żołnierzy 12 Pułku Piechoty przed koszarami na ul. Lwowskiej. Na dzieła z jego pracowni natrafić można też w wadowickich szkołach – Jura był autorem m.in. płaskorzeźb patronek szkół z ul. Sienkiewicza – Marii Curie-Skłodowskiej i Marii Konopnickiej. Na parafialnym cmentarzu sporo jest nagrobków wykonanych według jego projektów, m.in.: grobowce Romaszkanów, Homme’ów, Prażmowskich, ks. Zygmunta Karasia czy rodzinny grób ozdobiony piękną pietą. Na szczególną uwagę zasługuje również ołtarz wykonany przez artystę do kościoła pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu koło Jasła.
Ekspozycji towarzyszyły warsztaty ceramiczne dla dzieci prowadzone w ramach projektu ”Wspólny skok w kulturę” realizowanego przez Wadowickie Centrum Kultury przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieci pod okiem artystki Miry Sabatowicz wykonywały kafle ceramiczne używając różnych wzorników min. suszonych kwiatów, koronek i cekinów. Kafle były następnie szkliwione i wypalane. Uczestnicy pierwszy raz pracowali z wykorzystaniem gliny, mogli poznać ”od kuchni” pracę artysty ceramika, zobaczyć pracownię i piec do wypalania gliny. Dodatkowo wystawa zbiegła się ze Światowymi Dniami Młodzieży, dzięki czemu prezentowane prace oglądali młodzi ludzie z całego świata.
Wystawę dopełniła publikacja pt.: ”Józef Jura, wadowicki rzeźbiarz i portrecista”, w której oprócz życiorysu artysty i reprodukcji prac znalazł się katalog jego dzieł. Niestety do działu traktującego o popiersiach wkradł się błąd.
Podana zastała bowiem informacja, iż popiersie Wincentego Bałysa znajduje się w Muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu. Rzeźba ta znajduje się zaś faktycznie w zbiorach prywatnych Rodziny Suknarowskich.
Autorzy i wydawcy publikacji pragną serdecznie przeprosić za zaistniałą pomyłkę.