O mało znanym wątku z dziejów Wadowic jakim było funkcjonowanie w mieście w latach 1920 – 1921 obozu dla internowanych Ukraińców opowie Wiktor Węglewicz. To kolejny wykład z cyklu „Wadowickie Spotkania z historią”.
W piątek 15 grudnia o godzinie 17.00 Muzeum Miejskie zaprasza do Galerii Cafe (ul. Kościelna 4) na wykład Wiktora Węglewicza pt. „Petlurowcy za drutami – życie codzienne internowanych oddziałów Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej w obozie w Wadowicach (1920 – 1921)”.
Klęska w wojnie z bolszewicką Rosją zmusiła wojska ukraińskie do przekroczenia granic polskiej i rumuńskiej. Żołnierze zostali rozbrojeni i internowani w szeregu obozów położonych na terenie Rzeczpospolitej. Jednym z nich był obóz jeniecki w Wadowicach, istniejący od jesieni 1918 r. Wykład Wiktora Węglewicza – efekt kilkuletnich prac autora nad problematyką jeńców i internowanych w Polsce w latach 1918 – 1924 – będzie koncentrował się na życiu codziennym Ukraińców. W oparciu o źródła z archiwów polskich i zagranicznych (m.in. kijowskich i lwowskich) prelegent spróbuje odtworzyć przeciętny dzień internowanych. Co jadali Ukraińcy? Jak przedstawiała się kwestia zdrowotna i jak wyglądały obozowe szpitale? Jakie były skutki wizyty Głównego Atamana Symona Petlury w wadowickim obozie?
Po spotkaniu, będącym już drugim w cyklu „Wadowickich Spotkań z historią”, zostaną rozlosowane wśród uczestników książki.
Wiktor Węglewicz jest doktorantem na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat jeńców i internowanych Ukraińców w polskich obozach w latach 1918 – 1921.
Wstęp wolny!