W październiku na półki księgarskie trafi nowa publikacja autorstwa wadowiczanina dr. hab. Tomasza Graffa. Tym razem historyk pochylił się nad Bractwem Różańcowym, którego księga członków przechowywana jest w archiwum tutejszej parafii.
Spotkanie promujące książkę, po którym możliwe będzie nabycie publikacji, odbędzie się w poniedziałek 28 września 2020 r. o godz. 17.30 w sali kameralnej Wadowickiego Centrum Kultury. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie można odebrać w Muzeum Miejskim oraz w sekretariacie Wadowickiego Centrum Kultury. Dodatkowo transmisję ze spotkania na żywo będzie można obejrzeć na stronie internetowej Wadowickiego Centrum Kultury.
Trudny i wydawałoby się interesujący wyłącznie specjalistów temat różańcowej konfraterni w Wadowicach na przestrzeni lat 1616 – 1822 został przez Autora przedstawiony w taki sposób, że książka może zainteresować szerokie grono czytelników. To wieloaspektowa monografia działalności bractwa, ale przedstawiona na szerszym tle dziejów miasta i jego mieszkańców oraz życia codziennego wadowiczan sprzed kilku stuleci. Publikacja jest pierwszą edycją księgi brackiej, którą dodatkowo uzupełniają tabelaryczne zestawienia struktury społecznej członków Bractwa a uatrakcyjniają kolorowe fotografie ukazujące samą księgę.
O walorach pracy Graffa najlepiej świadczą słowa jej recenzenta, dr. hab. Wiktora Szymborskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego:
Książka ta została skierowana nie tylko do wąskiego grona specjalistów: historyków, teologów czy regionalistów. Korzystać z niej mogą miłośnicy ziemi wadowickiej, pomimo jej naukowego charakteru, a celem ułatwienia lektury przytaczane dokumenty łacińskie zostały przetłumaczone na język polski [- -], zabieg ten zapewne poszerzy grono czytelników.
Książka „Najstarsze Bractwo Różańcowe w Wadowicach 1616-1822” została wydana przez Księgarnię Akademicką w serii „Historia Hereditas Ecclesia”.
Dr hab. Tomasz Graff jest wybitnym mediewistą i badaczem dziejów staropolskich, związanym z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest autorem monumentalnej biografii Marcina Wadowity wydanej w 2018 r.
(MW)